A je to tady! Poslanci schválili zrušení daně z nabytí nemovitostí. Co to pro nás znamená?

V úterý 15. 9. 2020 Poslanecká sněmovna definitivně schválila zákon o zrušení daně z nabytí nemovitostí. Je toto rozhodnutí definitivní a co to v praxi znamená? Na to si právě teď společně odpovíme.

Je rozhodnutí definitivní?

„Návrh @MinFinCZ na zrušení daně z nabytí nemovitých věcí prošel Parlamentem. Daň již nezaplatí nikdo, komu byl proveden vklad na katastr v prosinci 2019 a později. Nyní je na řadě prezident republiky,” uvedlo na svém Twitterovém účtu v úterý Ministerstvo Financí. Pokud se někdo ptá, zda je toto rozhodnutí definitivní, odpověď zní: Ano, je! V případě, že by prezident Miloš Zeman odmítl zákon podepsat, Poslanecká sněmovna by ho bez problémů přehlasovala. Ale tento krok se ze strany prezidenta neočekává.

„V tuto chvíli lze počítat s tím, že účinnost nastane 1.1.2021,” uvádí na webu abes.cz právnička a specialistka na realitní právo Bc. Marie Ratajová.

Jak to celé probíhalo?

  1. Pro zrušení daně hlasovalo 91 z 93 přítomných poslanců. Proti nehlasoval ani jeden člověk.
  2. Vláda nejprve společně se zrušením daně navrhovala, aby si u nových úvěrů na bydlení poskytnutých po 1. lednu 2022 nesměli kupující odečíst zaplacené úroky od základu daně z příjmů. To se muselo změnit.
  3. Sněmovna následně přijala pozměňovací návrh, ve kterém tyto odpočty zůstávají. Co se tedy mění? Nejvyšší možný odečet byl původně 300 000 Kč a ten se snížil na polovinu. Tedy na 150 000 Kč.
  4. Podle nové úpravy zákona se dosavadní limit odpočtů 300 000 Kč vztahuje na úvěry poskytnuté do konce letošního roku. Od příští roku platí nová částka – 150 00 Kč. Ministryně financí Alena Schillerová senátní verzi podpořila a na Twitteru uvedla:

„Schváleno Parlamentem. Zrušení daně z nabytí nemovitostí od @MinFinCZ bude platit zpětně pro vklady na katastr z prosince 2019 a pozdější. Necháme tím více peněz lidem v peněženkách a podpoříme jejich spotřebu. Ušetřené peníze mohou investovat třeba do nového vybavení bytu.”

Zdroj: Twitterový účet Aleny Schillerové

Kolik peněz v praxi lidé ušetří?

Touto otázkou se také na svém twitterovém účtu Alena Schillerová zabývá. Pro lepší představu zde přikládám obrázek, na kterém najdete odpovědi na otázky:

  • O kolik peněz si polepšíte, pokud kupujete byt?
  • Kolik průměrně ušetříte měsíčních výplat?
  • A jaká je situace v jednotlivých regionech.

Pokud se rozhodnete pro koupi bytu, směle do toho. Moc ráda vám s hledáním nového bydlení pomohu, dejte mi vědět a společně se pustíme do práce.

Chcete se o mě dozvědět více?