Věděli jste, že katastr nemovitostí bude od června 2021 neveřejný?

Katastr nemovitostí je přístupný všem občanům, kteří si potřebují zjistit informace o jakékoliv nemovitosti na území České republiky. To se má ale od června 2021 změnit.

K čemu slouží katastr nemovitostí?

Na katastru zjistíte spoustu důležitých informací o nemovitostech v České republice. Najdete zde například:

  • komu patří daná nemovitost,
  • komu patří pozemek s nepovolenou skládkou,
  • kdo bydlí v bytě vedle vás,
  • nebo zda po splacení hypotéky došlo k výmazu zástavního práva.

Všechny tyto informace jsou snadno přístupné z počítače, tabletu i telefonu. Nebo bychom snad měli říci, že byly snadno přístupné? Od června 2021 se totiž přístup do katastru změní. Podívejte se jak.

Informace z katastru nemovitostí již nebudou veřejné

Český zeměměřický a katastrální úřad se rozhodly přístup k veřejným údajům omezit. Proč? Pravděpodobně za tím stojí nápor firem, která data z katastrálního úřadu ve velkém stahují pro své komerční účely. Znepřístupnění katastru nemovitostí ovlivní především právníky, účetní, realitní makléře, správce nemovitostí nebo investory. Tedy všechny, kteří do katastru potřebují kvůli své práci pravidelně nahlížet.

Jak se od června 2021 přihlásíte do katastru nemovitostí

„To už se do katastru nemovitostí opravdu nedostanu?” ptáte se. Nebojte, dostanete. Ale nebude to tak snadné jako dřív. Systém po vás bude vyžadovat přihlášení některým z následujících způsobů:

  • dálkovým přístupem
  • pomocí nového občanského průkazu
  • prostřednictvím eidentity nebo bankovní identity

Přihlášení prostřednictvím dálkového přístupu

Vybrali jste si dálkový přístup? Počítejte alespoň s dvěma týdny k jeho vyřízení. Nejdříve vyplníte formulář, ověříte podpisy a dokument následně doručíte na katastr. Ten má ze zákona na vyřízení žádosti čas až 14 dní. Pokud do katastru nahlížíte pravidelně, raději si přístup začněte vyřizovat již nyní.

Přihlášení pomocí eidentity

Eidentita je také známá pod názvem Národní bod pro identifikaci a autentizaci. Zjednodušeně řečeno se jedná o klíč k elektronickým službám, který slouží k bezpečnému ověření totožnosti uživatele online služeb veřejné správy. Více o této službě zjistíte na informačním webu eidentity.

Přihlášení pomocí bankovní identity

Bankovní identitu neboli BankID získáte od své banky. Pokud ji ještě nemáte, požádejte svého bankéře. BankID vám pomůže s přihlášením do internetového bankovnictví nebo ke službám eGovernmentu.

Přihlášení pomocí občanského průkazu s čipem

Pro přihlášení pomocí občanského průkazu s čipem budete potřebovat speciální čtečku. Některé notebooky nebo klávesnice už v sobě tyto čtečky zabudované mají. Pokud to není váš případ, budete si čtečku muset zakoupit v některém z obchodů s elektronikou.

Česko, země pro budoucnost. Nebo ne?

V současné pandemické době vláda doporučuje využívat co nejvíce bezkontaktní způsoby vyřizování administrativních záležitostí. Některé společnosti již upustily od papírových výpisů a komunikují s klienty pouze elektronicky. Velmi rychlé je také vyhledávání informací z pohodlí domova. Rozhodnutí katastrálního úřadu je proto poměrně překvapivé.

Úřady odůvodňují změnu přístupu do katastru nemovitostí nadměrným zatěžováním systému a následným obchodováním s daty. Nebylo by však možné pouze omezit programy, které neoprávněně stahují data a nekomplikovat život všem ostatním?

Chcete i vy prodat nebo pronajmout svou nemovitost? Napište mi a pustíme se společně do práce.

Chcete se o mě dozvědět více?