Podmínky pro poskytnutí hypotéky od dubna 2022 opět zpřísní

Hypotéky opět zpřísňují. Jaké podmínky budou muset žadatelé o půjčku splnit od roku 2022?

Podmínky hypoték od dubna 2022

Česká národní banka (ČNB) opět zpřísnila podmínky pro poskytnutí hypoték. Od dubna 2022 bude muset mít žadatel o půjčku na bydlení 20 % z vlastních zdrojů. Do této doby to bylo pouze 10 %. Pro lidi do 36 let ale budou podmínky mírnější. ČNB tím chce podpořit mladé rodiny na začátku jejich společného života.

Kolik vám banka půjčí určuje ukazatel DTI

​​Limit ukazatele DTI, tedy celkový dluh žadatele vyjádřený v násobcích jeho čistého ročního příjmu, bude od dubna 8,5. Pro mladé do 36 let pak bude 9,5. Co to znamená? Žadatel si bude u banky moci půjčit pouze 8,5 násobek, respektive 9,5 násobek svého ročního příjmu. Uveďme si příklad. Pokud měsíčně vyděláváte 20 000 Kč, ročně vám na účtu přistane 240 000 Kč. Na základě toho vám banka půjčí maximálně 2 040 000 Kč. Pokud je vám méně jak 36 let, máte nárok na 2 280 000 Kč. Kolik vám banka reálně půjčí si tak můžete snadno spočítat na základě vašeho ročního příjmu.

Ceny bytů stále rostou

Ceny bytů stále rostou, nejvíce v Praze a ve Středočeském kraji. Ceny bytů byly ve druhém čtvrtletí roku 2021 nadhodnocené až o 25 %. Domácnosti si letos také půjčili rekordní množství půjček v hodnotě přibližně 400 miliard korun. ČNB proto považuje za nutné zpřísnit podmínky pro čerpání hypoték. Dle slov guvernéra Jiřího Rusnoka tím brání nárůstu zranitelnosti bankovního sektoru.

Zvyšování úrokových sazeb

Kromě zpřísnění podmínek pro poskytnutí hypotéky čeká žadatele o půjčku ještě jedna nepříjemnost. Zvyšování úrokových sazeb. Základní úroková míra ČNB aktuálně činí 2,75 %. Od března roku 2021 již průměrná úroková sazba hypoték vzrostla o 0,61 %. 

Soukromé bydlení je pro mnoho rodin nedostupné

Při současných podmínkách je soukromé bydlení pro mnoho rodin nedostupné. Změnit to chce šéf lidovců Marian Jurečka. Co navrhuje? Stát by měl rodinám poskytnou hypotéku až do výše 6 milionů korun. Dalším nápadem je odečíst část jistiny na hypotéku za každé narozené dítě. Marian Jurečka s tímto návrhem míří na ministerstvo práce a sociálních věcí, kde se rozhodne o jeho schválení.

Státní fond podpory investic

Státní fond podpory investic (SFPI) v současnosti nabízí hypotéky lidem do 40 let pečujícím o dítě ve věku do 15 let. Na první pohled se podmínky pro poskytování hypotéky zdají velmi výhodné. Mimořádné splátky jsou bez poplatků, úrok je pouze 1,28 % a při narození dítěte mohou rodiče očekávat mimořádný bonus 30 000 Kč. Limit na výši hypotéky je 2 400 000 Kč u domu a 2 000 000 Kč u bytu. Pozor, stát nepůjčí peníze nikomu, kdo má již v katastru na své jméno nějakou nemovitost napsanou. Jaká je nevýhoda hypoték od SFPI? Především ta, že za tyto peníze se při dnešních cenách nemovitostí shání byt jen velmi těžko. Pro představu, byt o dispozici 3+1 v Boskovicích vás vyjde v průměru kolem 5 milionu.

Chcete se o mě dozvědět více?