Odhad tržní ceny nemovitosti

Jak správně určit tržní cenu nemovitosti?

Při prodeji nemovitosti byste měli znát její tržní cenu. Jinak proděláte spoustu peněz nebo nemovitost neprodáte vůbec. Nebojte. S odhadem i následným prodejem vás hladce provedu.

Jak odhadnout tržní cenu nemovitosti

Prodáváte nemovitost? Pak byste měli znát její tržní cenu. Ta vám na realitním trhu zajistí rychlý prodej a adekvátní zisk. Pokud si nejste jisti, jakou částku za nemovitost požadovat, obraťte se na odborníky. Využít můžete:

 • realitní kancelář,
 • znalecký odhad.

Každý postup má své výhody a nevýhody. Podívejme se na ně blíže.

Znalecký posudek

Znalecký posudek se často liší od reálné ceny. Může být podhodnocená a vy tak přicházíte o peníze. Jakto? Znalecký posudek vydává banka nebo soudní znalec. A ti se na trhu s realitami neorientují tak dobře jako realitní makléři.

Vlastní odhad

Vlastní odhad ovlivňují emoce. Do ceny nemovitosti si promítáte vzpomínky nebo naopak na prodej spěcháte a cenu neúměrně snížíte. Máte představu o částce, kterou za nemovitost chcete? Skvěle! Přesto prodej ještě proberte důvěryhodným odborníkem. Ten má s nemovitostmi dlouholeté zkušenosti a ví, jaká je situace na trhu.

Jak správně stanovit tržní cenu nemovitosti

Ideální samozřejmě je, pokud se vaše představy o ceně shodují s představami kupujících. Co se ale stane, když si stanovíte příliš vysokou nebo nízkou cenu?

Příliš vysoká cena

Stanovit si vysokou cenu a v průběhu prodeje ji upravovat není dobrý nápad. Věřte, že vážní zájemci sledují realitní servery každý den. Mají perfektní přehled o cenách a pamatují si, jak se nabídky mění. Pokud si stanovíte příliš vysokou částku a po nějakém čase půjdete s cenou dolů, vaše nemovitost bude působit nedůvěryhodně.

Při jednání s kupujícím je téměř jisté, že bude chtít smlouvat. „Prodejce cenu už v minulosti snížil. Určitě má nastavenou obrovskou marži,” pomyslí si. A vy se kvůli špatnému odhadu tržní ceny dostanete do bodu, kdy budete muset jít s cenou níž než jste původně chtěli.

Příliš nízká cena

Tady je to jednoduché. S nízkou cenou prodáte nemovitost rychle, ale přijdete o spoustu peněz. Pozor! Příliš nízká cena může působit nedůveryhodně. Zájemci budou přemýšlet, kde je háček a nemovitost nekoupí. Budou se bát.

Správně nastavená cena

Jak poznáte, že je cena nastavená správně? Zájemci se ozvou již během prvního dne, kdy se nemovitost nabídne k prodeji. Právě v tuto chvíli máte největší šanci získat kupce. A jak naopak zjistíte, že cena správně nastavená není? Z nabídky se stane takzvaný “ležák”. Postupem času o ni klesne zájem a vy budete muset nabídnout slevu.

Co vše má vliv na tržní cenu nemovitosti

Na stanovení správné ceny má vliv mnoho faktorů. Jaké to jsou?

 • Současná situace na trhu s realitami,
 • velikost nemovitosti,
 • technický stav,
 • lokalita,
 • dopravní dostupnost
 • nebo občanská vybavenost dané lokality.

Teď vám prozradím jedno tajemství. Ale možná se vám nebude líbit. Při stanovování ceny jdou emoce stranou. Zájemce o koupi bohužel nezajímá váš vztah k nemovitosti. Nezajímají ho vaše vzpomínky na krásné chvíle, které jste zde prožili.

Prodej nemovitosti je obchod jako každý jiný. Proto si najděte dobrého obchodního partnera, který vám s prodejem pomůže. Kdo by jím měl být? Realitní makléř, který má:

 • prokazatelné zkušenosti s prodejem nemovitostí,
 • dobré reference od klientů,
 • chuť a touhu prodat vaši nemovitost za co nejlepší cenu v co nejkratší době.

Proč spolupracovat se mnou

Na realitním trhu se pohybuji již 12 letprodala jsem 225 nemovitostí. Ke své práci využívám moderní technologie – videoprezentace, 3D návrhy, profesionální fotografie i záběry z dronů. Svět nemovitostí se rychle mění a já s ním držím krok. Díky své praxi vím:

 • jaká je současná situace na trhu,
 • jaké jsou ceny nemovitostí v dané oblasti,
 • jaké jsou ceny konkurence.

Mým cílem je prodat vaši nemovitost rychle a za co nejlepší cenu. Podívejte se na nemovitosti, které jsem již prodala. Přečtěte si také, co o mě říkají mí klienti.

Prodáváte nemovitost a potřebujete makléře, na kterého je spoleh? Ráda se stanu vaším partnerem ve světě realit. Zavolejte mi nebo napište a pustíme se do práce.

Chcete se o mě dozvědět více?