Prodáváte nemovitost jako spoluvlastník?

V dubnu prezident Miloš Zeman podepsal novelu občanského zákoníku, která vede ke zrušení předkupního práva spoluvlastníků nemovité věci. A od kdy platí? Od 1. 7. 2020. Ale existuje zde jedna výjimka.

Jak to s předkupním právem k nemovitosti bylo v minulosti?

Od 1. 1. 2018 do 1. 7. 2020 platila pro předkupní právo k nemovitosti jiná pravidla, než platí od července. Pokud jste svůj podíl na nemovitost chtěli nabídnout k prodeji, mohli jste. Ale nejprve jste se museli s nabídkou obrátit na ostatní spoluvlastníky. Důvod? Spoluvlastníci se tak snažili ovlivnit to, s kým nemovitost spoluvlastní. Samozřejmě existovaly i nějaké výjimky. Například pokud převod probíhal v rámci rodiny a podobně, ale tomu se v dnešním článku věnovat nebudeme. To už je passé.

Jaký se v praxi vyskytl problém?

Když jste byli do července 2020 spoluvlastníkem bytu nebo pozemku, bylo předkupní právo k prodeji nemovitosti celkem jasné. Ale co když jste například samotný byt vlastnili, ale garáž jste papírově nevlastnili. Ta často bývá vedena jako podíl v nebytovém prostoru. To samé platí i u sklepů. Pak jste museli tyto prostory nejprve nabídnout spoluvlastníkům. V případě, že o ně nikdo zájem neměl, mohli jste nabízet dál. Ale co když někdo zájem měl? Smůla. Vašemu bytu klesla hodnota, protože za byt s garáží lidé zaplatí více než za byt bez garáže.

Jaká pravidla platí pro předkupní právo k nemovitosti od 1. 7. 2020?

Novelou občanského zákoníka se s předkupním právem k nemovitosti vracíme zpět do historie. Do vzdálenější historie. Konkrétně do doby mezi lety 2014 a 2017. I v těchto letech platilo, že nemovitost spoluvlastníkům nabízet nemusíte. Ale i zde se najde jedna výjimka: Pokud jste nemovitost zdědili, máte povinnost ji prvních 6 měsíců při prodeji přednostně nabídnout spoluvlastníkům. Po uplynutí této doby povinnost zaniká. A vy máte volnou ruku. Tato pravidla jsou tedy od července roku 2020 opět aktuální.

Přemýšlíte, že nějakou nemovitost k prodeji nabídnete? Směle do toho. A pokud si s prodejem nechcete dělat starosti, obraťte se na mě. Moc ráda vám se vším pomohu!

Chcete se o mě dozvědět více?