Zrušení daně z nabytí nemovitostí neprošlo.

Proč Senát vrátil do Poslanecké sněmovny návrh o zrušení daně z nabytí nemovitostí? Kdy projde? A co to pro nás v praxi znamená? Na to se právě teď společně podíváme.

Z jakého důvodu Ministerstvo financí ČR návrh na zrušení daně z nabytí nemovitostí podalo?

„Zrušením nabývací daně především podáváme pomocnou ruku mladým rodinám, které tím povzbudíme k pořízení si vlastního bydlení. Čtyři procenta z kupní ceny bytu dnes v Praze znamenalo klidně 200 – 300 tisíc korun navíc. Ty jim zůstanou v kapse teď hned, třeba na vybavení nového bydlení. Ne až za dvacet či třicet let po splacení hypotéky,“ uvádí jako důvod vzniku návrhu na zrušení daně z nabytí nemovitostí ministryně financí Alena Schillerová.

Proč návrh na zrušení daně z nabytí nemovitostí neprošel?

Senát vrátil do Poslanecké sněmovny návrh ministerstva financí na zrušení daně z nabytí nemovitých věcí. A jaký je důvod návratu návrhu do Poslanecké sněmovny? „Opraven má být poslanecký pozměňovací návrh, který oproti vládní předloze ponechává odpočty úroků z nových úvěrů na bydlení i po roce 2021,” uvádí na svém webu Ministerstvo financí ČR. 

Kdy projde?

„Během podzimu to dotáhneme,” slibuje na svém facebookovém účtu Alena Schillerová. Nákup nemovitosti do září však odkládat nemusíte. Jak to? Vládní návrh zákona zruší daň z nabytí nemovitých věcí se zpětným účinkem. Pokud vám byl tedy proveden vklad na katastr nejpozději v prosinci 2019, daň z nabytí nemovitosti platit nebudete. „Letos už nabývačku platit nebudete. Její platbu jsme totiž odložili do konce letošního roku. Pokud jste ji přesto zaplatili, Finanční správa ČR přeplatek vrátí,” uklidňuje nové majitele nemovitostí na svém Facebooku Alena Schillerová.

A co vy? Také si pohráváte s myšlenkou, že byste si pořídili nové bydlení? Směle do toho, teď je ten správný čas. Pokud potřebujete s výběrem nemovitosti poradit, moc ráda vám pomohu.

Chcete se o mě dozvědět více?